Jdi na obsah Jdi na menu

Využití výpočetní techniky – příklad dobré praxe

5. 6. 2008

Využití výpočetní techniky – příklad dobré praxe.


Žijeme v elektronickém období plném počítačů a nejrůznějších technologií. Jak lze tento pokrok využít ve zdravotní péče ukazuje projekt ACTION, který probíhal v několika evropských zemích a je implementován do praxe např. ve Švédsku.


Cílem projektu je podpořit staré lidi (a lidi s časným stadiem demence) a jejich pečující rodinné příslušníky v domácnosti, dodat jim potřebné informace a nabídnout pomoc. Hlavním záměrem je zabránit zbytečným hospitalizacím a maximalizovat dobu, kdy je člověk v domácí péči. Starý člověk, který se přihlásí do projektu, dostane:

1. Speciální počítač a videotelefon – uživatel má přístup ke speciálně vytvořeným programům, kde jsou informace o péči, bezpečné domácnosti, RHB aj. Počítač obsahuje email umožňující kontakt s ostatními. Pomocí videotelefonu se člověk může spojit se svými ošetřovateli nebo jinými uživateli v jejich domácnostech.

2. Přístup k informačním a edukativním programům, které jsou zaměřeny velmi prakticky

3. Přístup do ACTION call centra, kde může hledat radu a podporu 24 hodin denně

Staří lidé rovněž dostanou veškerou podporu s technickým zázemím (připojení k internetu aj.) + zaškolení a podporu v průběhu užívání systému.

Uživatelé se cítí mnohem bezpečněji, nejsou tak osamělí. Stejně tak pečující osoby hodnotí systém velmi pozitivně. Staří lidé déle vydrží doma, což šetří systému peníze (odhad je úspora 96 000 SEK/rok za jednu rodinu).


Více informací naleznete na www.actioncaring.se