Jdi na obsah Jdi na menu

Světový psychiatrický kongres v Praze

26. 9. 2008

Světový psychiatrický kongres v Praze


14. Světový psychiatrický kongres se konal v Kongresovém centru Praha ve dnech 20.09. - 25.09.2008. Pořádala ho Světová psychiatrická společnost (WPA), která je nejvýznamnější organizací v oblasti psychiatrie a sdružuje v podstatě všechny národní psychiatrické společnosti. Záštitu nad touto akcí v České republice převzal prezident Václav Klaus a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, který měl na kongresu i přednášku.

Kongres se koná jednou za tři roky a letos je to vůbec poprvé, kdy byla dána důvěra bývalé postkomunistické zemi. Praha přivítala přibližně šest tisíc účastníků ze všech koutů světa. V čele místního organizačního výboru stál prof. MUDr. Jiří Raboch DrSc. Zastřešujícím tématem letošní konference byla věda a humanismus pro psychiatrii orientovanou na člověka.

Široká veřejnost měla možnost účastnit se doprovodného programu, který probíhal od 17. do 30. září 2008. Součástí byla výstava na Staroměstké radnici v Praze, na jejíž organizaci se podílel prezident sekce WPA „Umění a psychiatrie“ Hans-Otto Thomashoff, zástupci Psychiatrické kliniky FN Brno i Masarykovy univerzity. Výstava byla věnována mezinárodní prezentaci art brut – syrové umění. Instalace měla i interaktivní část s možností zapojení návštěvníků do tvorby.

Hlavním mottem dalších doprovodných akcí bylo: „Tvorba – Kreativita – Nemoc?“. Zájemci se mohli seznámit s prezentací jednotlivých středisek, s přehlídkou filmů s psycho tématikou, hudebním i divadelním představením pacientů a celou řadou workshopů, především o expresivních psychoterapeutických technikách (arteterapie, muzikoterapie, psychodrama).

Velkým lákadlem pro účastníky konference i veřejnost se stal černý tzv. Schizofrenní kamion, v jehož útrobách se zájemcům pomocí pětiminutového interaktivního představení audiovizuálních podnětů přiblížily pocity a stavy lidí postižených nemocí. Kamion je součástí projektu Cesta dlážděná strachem, jenž původně vznikl jako vzdělávací program pro lékaře a sestry, kteří měli pracovat s pacienty trpícími schizofrenií. Tento unikátní projekt objíždí celou Evropu a zájemci v jeho útrobách mohou sledovat cestu schizofrenika z jeho bytu na nákup do pekařství. Zjistí, že pro člověka s psychózou se může obyčejná cesta pro chleba stát hororem.